Blog
Formalności wymagane do konstrukcji dachu?
Budowa nowego obiektu lub znaczące zmiany w już funkcjonującym obiekcie często wymaga spełnienia pewnych warunków. Wiele zależy od zakresu zaplanowanych robót, a także lokalizacji budynku względem granic działki. Dowiedz się, które prace związane z konstrukcją dachową wymagają pozwolenia, które zgłoszenia, a które można wykonać bez informowania urzędu.
Co wpływa na stabilność konstrukcji dachu?
Dach to niezwykle istotna część budynku. Zabezpiecza obiekt przed utratą energii cieplnej, czynnikami atmosferycznymi, pełni również rolę estetyczną. By jego konstrukcja była stabilna i wytrzymała, musi być zbudowany z wysokiej jakości materiałów. Ma to ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa użytkowników, ale również dla żywotności nieruchomości. O co zatem należy zadbać?
Aktualne trendy w budowie domów jednorodzinnych.
Ostatnie lata i związane z nimi problemy, znajdują odzwierciedlenie w różnych aspektach życia. Odbiły się także na trendach w budownictwie. Okres izolacji obudził w ludziach potrzebę przestrzeni i kontaktu z naturą. Oprócz tego sprawił, że we własnych domach chcą czuć się w pełni bezpiecznie i komfortowo. Dlatego w aktualnych trendach budowy domów jednorodzinnych dominują: minimalizm, energooszczędność i otwartość na naturę.
Dlaczego wykonywanie renowacji obiektów zabytkowych jest bardziej wymagające od stawiania nowych budynków?
Stawianie nowych budynków jest wymagającym zajęciem, jednak dużo trudniejsze jest wykonanie renowacji obiektów zabytkowych. Po pierwsze może być to dużo bardziej kosztowne. Po drugie wymaga stosowania specjalnych materiałów i szczególnych norm bezpieczeństwa. Po trzecie- formalności. Z racji różnych form ochrony zabytków, należy złożyć większą ilość dokumentów. Po czwarte niezbędna jest specjalistyczna wiedza fachowców i doświadczenie.
Jakie normy powinna spełniać więźba dachowa?
Więźba dachowa jest bardzo ważnym elementem konstrukcji całego budynku, a nie tylko dachu. Żeby drewno nadawało się na jej budowę, powinno być odpowiednio dobrane, obrobione, przygotowane i posiadać właściwe certyfikaty. Warto zapoznać się z najlepszymi gatunkami drewna, sposobami suszenia i impregnacji materiału przeznaczonego na więźbę dachową.
Rodzaje dachówek.
Najbardziej popularnymi materiałami stosowanymi na pokrycia dachowe są: blachy, blachodachówki i tradycyjne dachówki. Te ostatnie dzielą się na kilka rodzajów ze względu na surowiec, z którego zostały wykonane. Jeżeli dach ma zostać pokryty dachówką, warto zapoznać się z właściwościami poszczególnych materiałów. Dzięki temu dokona się wyboru odpowiedniego dla danej konstrukcji dachowej i potrzeb domowników.
Etapy budowy domu jednorodzinnego
Budowa domu jednorodzinnego to bardzo ważna inwestycja. Taki typ nieruchomości zapewnia prywatność, komfort i przestrzeń. Jednak proces budowy składa się z kilku etapów i jest on czasochłonny i kosztowny. Do przebiegu inwestycji wlicza się: formalności przed budową, stan zerowy, stan surowy, roboty wykończeniowe i formalności po zakończeniu budowy. Żeby przejść przez nie bezproblemowo, niezbędny jest harmonogram i ustalenie kolejności wykonywanych prac.
Rodzaje dachów na budynkach
Zwieńczeniem każdego budynku jest dach. Pełni on przede wszystkim funkcje ochronne, ale też estetyczne. Poza materiałem i więźbą, należy też wybrać jego kształt. Ma to bardzo duże znaczenie, ponieważ poza efektem wizualnym, powinien on być dostosowany do warunków atmosferycznych danego regionu. Niekiedy kształt dachu jest regulowany przez plan zagospodarowania przestrzennego. Do tego decyduje, czy będzie możliwość zrobienia poddasza użytkowego, a także wpływa na koszt całej inwestycji.