Wybór pokrycia dachowego a stopień nachylenia dachu.
Wybór odpowiedniego materiału na pokrycie dachu wpływa na jego trwałość i wygląd – jest więc bardzo ważnym czynnikiem. Niewiele osób wie jednak, że na wybór materiału wpływa także stopień nachylenia dachu. Co warto wiedzieć w tym temacie? W naszym artykule znajdziesz kilka wskazówek.
Znaczenie wyboru pokrycia dachowego
Wybór odpowiedniego materiału do wykonania dachu ma kluczowe znaczenie. Powierzchnia musi być odporna na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wiatr, deszcz, śnieg i lód. Musi również być niepodatna na ekstremalne temperatury i promieniowanie UV pochodzące ze słońca. Dodatkowo materiał powinien być estetyczny i trwały. Warto także wybrać propozycję, która jest łatwa w instalacji i utrzymaniu.
Oczywiście w wyborze najlepszego rozwiązania warto skorzystać z naszych usług dekarskich w Bydgoszczy.
Wpływ nachylenia dachu na wybór pokrycia dachowego
Ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze pokrycia dachowego, jest stopień nachylenia konstrukcji.
W przypadku dachów o niewielkim nachyleniu należy wybierać takie materiały, które spełnią warunki pełnej szczelności. W przypadku tych dachów walory estetyczne są często pomijane, gdyż pokrycie jest prawie niewidoczne. Najlepszym wyborem dla dachów o minimalnym stopniu nachylenia jest pokrycie z papy, lub zgrzewanej membrany PVC, natomiast w przypadku nieco większego nachylenia może być wykonane z blachy na rąbek w odpowiedniej technologii wykonania.
Z kolei dachy strome, czyli dachy o wyższym nachyleniu, pozwalają na zastosowanie większej ilości materiałów, jako pokrycie jednocześnie zachowując pełną szczelność. Głównymi kryteriami wyboru pokrycia na dachach o wyższym nachyleniu jest estetyka i wygląd.
Poniżej przedstawimy wybrane materiały i standardowy kąt ich nachylenia:
- dachówka ceramiczna lub betonowa — powyżej około 15° (może się różnić w zależności modelu oraz rodzaju wstępnego krycia),
- blachodachówka — powyżej 9° (może się różnić w zależności od modelu),
- blacha trapezowa — powyżej 6° (może się różnić w zależności od modelu i profilu blachy),
- blacha na rąbek — powyżej 5° (może się różnić w zależności od technologii wykonania),
przy niższych kątach nachylenia można stosować termozgrzewalne papy oraz zgrzewalne membrany PVC.